Stronka Tadeusza Pałczaka.
   Zarząd Oddziału . Kontakt Strona Główna Loty 2015r Loty 2016r Loty 2017r Loty 2018r Loty 2019r   
 Nawigacja
Zarząd Oddziału . Kontakt
Strona Główna
Sekcje Oddziału
Regulaminy PZHGP
Pogoda - sprawdz
Produkty dla goł.
Adresy FCI
Linki ciekawych stron
Galeria albumy
Ogłoszenia /Gołębie zabłąkane/Kontakt
Moja hodowla
Druki PZHGP
Hodowla podstawy
===============
Sekcja nr.1 Bielsko
Sekcja nr.2 Biała
Sekcja nr.3 Komorowice
Sekcja nr.4 Kozy
Sekcja nr.6 Hałcnów

Historia Oddziału
Czy wiesz że...
Komunikaty hod.
Komunikaty Okręg BB.
Loty dalekodystansowe
 Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 96
Najnowszy Użytkownik: Jan Adamczyk
  Imieniny
 Czy wiesz, że…

Szpiedzy, przemytnicy, pocztowcy i ratownicy

W starożytności gołębice były czczone jako boginie płodności oraz symbol pokoju. Od początku istnienia cywilizacji gołębie pracowały też dla ludzi, zapewniając komunikację. Były na służbie w praktycznie każdej historycznej potędze – od starożytnego Egiptu po mocarstwa II wojny światowej. Uratowały też tysiące ludzi. "Świat na dłoni" przedstawia gołębie, jakich nie znacie.

Pierwsze wzmianki o gołębiach jako niezawodnych doręczycielach przesyłek pochodzą z Egiptu sprzed 3000 lat. Egipscy faraonowie przy pomocy gołębi pocztowych na cały znany wówczas świat rozsyłali informację o wstąpieniu na tron. Gołębie cenili również Rzymianie, którzy w szeregach swej armii mieli gołębiarzy odpowiedzialnych za sprawną komunikację ze stolicą.

Właściwa gołębia poczta

W hodowli gołębi przodowały kraje Orientu. Już w XII wieku w Bagdadzie otwarto pierwszą prawdziwą pocztę gołębią, która przetrwała do XVII wieku. Pomysł szybko podchwycili Europejczycy, którzy regularnie korzystali z niego podczas wypraw krzyżowych. Rozwój gołębiej poczty przynosiły kolejne wojny, których fale przechodziły przez kontynent europejski. Ważną rolę gołębie odegrały podczas I i II wojny światowej, kiedy szczególnie zasłużone ptaki otrzymały nawet wojskowe odznaczenia. Ostatnia działająca gołębia poczta na świecie została zamknięta w 2004 roku w Indiach.

Czego gołębia poczta nie potrafi?

Czy wiesz, że…

… znaną agencję informacyjną Reuters założył w XIX wieku hodowca gołębi pocztowych Paul Julius Reuter? Postawił na ogólnoeuropejski serwis oparty na setkach stacji z gołębiami pocztowymi. Dzięki temu jego agencja stała się największą i najszybszą na świecie. Potem nastała era telegrafu.

Nie wystarczy nauczyć gołębia przenoszenia informacji z miejsca na miejsce. Ptak ten bowiem powraca wyłącznie do swego domu, a zatem do gołębnika, w którym się wychował. Stara się przy tym wybrać jak najszybszą drogę powrotną. Gołębia nie można zatem wyszkolić do tego, by przenosił wiadomości na przykład między przemieszczającymi się wojskami lub szpiegami.

Jak doręcza się wiadomości?

Najprostszy sposób doręczania wiadomości przy pomocy gołębiej poczty liczy tysiące lat i działa do dziś. Używa się do tego 6-centymetrowych gęsich dudek, do których wsuwa się ruloniki z wiadomością napisaną na jak najcieńszym papierze. Ucięty koniec dudki zalepia się pszczelim woskiem i umieszcza między piórami na ogonie ptaka. Robi się tak z dwóch powodów. Po pierwsze nie stanowi to dla gołębia żadnego obciążenia i nie ogranicza go w locie. Po drugie – gęsia dudka jest między gołębimi piórami niewidoczna, tak że wróg nie rozpozna na pierwszy rzut oka, czy ma do czynienia z gołębiem pocztowym, czy zwykłym miejskim. Od XVIII wieku korzysta się również z nowocześniejszej metody umieszczania wiadomości w metalowym krążku na nodze gołębia.

Rothschildowie wzbogacili się na gołębiach

Ciekawy i zarazem dochodowy sposób funkcjonowania gołębiej poczty zaproponował na początku XIX wieku londyński finansista Nathan Rothschild. W Anglii i na kontynencie europejskim zbudował gęstą sieć gołębich stacji pocztowych. Dzięki ptakom szybko dowiadywał się o najnowszych wydarzeniach politycznych i gospodarczych. Wykorzystywał to sprytnie w swoich operacjach finansowych. Na przykład w 1815 roku, kiedy doszło do porażki Napoleona pod Waterloo, dowiedział się o tym o wiele szybciej niż angielskie władze. Kupił wówczas ogromną ilość niemal bezwartościowych akcji, których wartość po dotarciu wiadomości o wyniku bitwy w jednej chwili wzrosła. Na konto Rotschilda wpłynęły wtedy dziesiątki milionów funtów.

Bohaterowie I wojny światowej

Już przed I wojną światową Niemcy chlubili się gęstą siecią wojskowych stacji z 30 000 gołębi pocztowych. Podczas wojny ich liczba wzrosła nawet do 100 000. Podobnie postąpiły kraje Ententy. Zarówno w brytyjskiej, jak i francuskiej armii służyły dziesiątki tysięcy gołębi pocztowych. Były na pokładach statków, okrętów podwodnych i samolotów. Zasłużone ptaki otrzymywały ordery – Francuzi odznaczali je Krzyżem Legii Honorowej, a Brytyjczycy Krzyżem za Zasługi.

Kiedy technika zawodzi…

Podobnie było w latach II wojny światowej, w której po obu stronach konfliktu wzięły udział dziesiątki tysięcy gołębi. Często były ostatnią nadzieją dla okrętów podwodnych czy samolotów zaginionych na morzu. Gołąb uratował na przykład załogę zestrzelonego brytyjskiego bombowca, który spadł do morza. Ptak zdołał dolecieć do sztabu mimo częściowo zlepionego olejem skrzydła. Dzięki przyniesionej przez niego informacji rozpoczęto akcję ratunkową. Załogę szczęśliwie odnaleziono na morzu, a gołąb imieniem Winkie został później odznaczony orderem za odwagę.

Gołębie jako szpiedzy

Wraz z postępem miniaturyzacji urządzeń, wojskowi strategowie zaczęli wykorzystywać gołębie do szpiegostwa. Ptakom nakładano specjalne szelki, które na ich piersi utrzymywały miniaturową kamerę. Po II wojnie światowej Brytyjczycy testowali gołębie w roli „bezpilotowych samolotów”, czyli żywych dronów. Miały być kierowane na odległość sygnałem radiowym, które odbierałyby miniaturowe elektrody umieszczone w ich mózgach. Cel ten udało się osiągnąć jednak dopiero Japończykom. Przypadek szpiegostwa przy pomocy gołębi pocztowych potwierdzono w 2008 roku w Iranie, gdzie schwytano dwa ptaki z elektronicznym sprzętem szpiegowskim, latające nad irańskimi instalacjami jądrowymi.

Projekt pigeon i żywe bomby

Duże zagrożenie dla Aliantów podczas II wojny światowej stanowiły potężne niemieckie okręty. Były to kolosy takie jak Bismarck czy Tirpitz, siejące śmierć i zniszczenie. Nie znano jeszcze wtedy skutecznych technik niszczenia obiektów wroga na dużą odległość. Co prawda Brytyjczycy dysponowali już w 1944 roku rakietami, ale uderzały one z niewielką dokładnością, a przy tym były bardzo drogie. Dlatego zielone światło otrzymał Project Pigeon, czyli Projekt Gołąb. Wziął w nim udział między innymi słynny amerykański psycholog B.F. Skinner, który wyszkolił gołębie tak, by potrafiły zaatakować okręty wroga. Ptaki umieszczono w rakiecie, a przed nimi postawiono ekran, który był podłączony do kierowania pociskiem. Na ekranie wyświetlono obraz okrętu. Zgodnie z jego położeniem gołębie stukały dziobem w środek, w lewo lub w prawo. W ten sposób określały dokładną drogę pocisku, który miał dotrzeć do celu. Do praktycznego wykorzystania żywych bomb nigdy jednak nie doszło.

Przemytnicy narkotyków i cygar

Dziś hodowla gołębi pocztowych to raczej dyscyplina sportowa lub hobby, bywają jednak wykorzystywane do łamania prawa. Pierwszy gołębi przemytnik narkotyków został złapany w 2008 roku w Bośni, podczas próby dostarczenia heroiny do więzienia. Wkrótce proceder zaobserwowano w Brazylii i Kolumbii. Amerykanie twierdzą nawet, że gołębia poczta jest obecnie ulubionym sposobem przemytu narkotyków przez granicę między Meksykiem a USA. Gołębi przemytnicy latają również między USA a Kubą. Ze względu na nałożone embargo Amerykanie nie mogą legalnie nabyć ulubionych kubańskich cygar, dlatego w specjalnych puzdrach przenoszą je gołębie pocztowe.

Źródło: Świat na Dłoni

 

 Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 Licznik wejść
Witam
Jesteś tutaj Gościem

Darmowy licznik odwiedzin


 Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

tad-p

WPISY NIEZWIĄZANE Z TEMATEM GOŁĘBI BĘDĄ USUWANE. smiley smiley

tad-p

Czytaj regulaminy na 2018 rok (zakładka''Regulaminy PZHGP"smiley

Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
451815 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie